Ta historia wydarzyła się w XVII wieku, w niewielkim francuskim miasteczku Loudun. Na jej kanwie jedno ze swoich opowiadań napisał Jarosław Iwaszkiewicz. W 1961 Jerzy Kawalerowicz przeniósł tę opowieść na welki ekran i tak powstała adaptacja "Matki Joanny od aniołów". Lubię słuchać tego filmu. Lubię wyobrażać sobie jak wyglądałoby moje życie za klasztornymi murami. Czy rzeczywiście ceną wierności Panu Bogu musiałoby być zupełne odcięcie się od świata? Czy diabeł pomiędzy duszami konsekrowanymi działa ze zdwojoną mocą? Jakie jest mocniejsze uczucie od miłości, które miłość i namiętność zdoła powstrzymać? Tam gdzie demony czekają na wypędzenie pojawia się święty kapłan.
Chce pomóc opętanym siostrom. Wierzy mocno i modli się żarliwie, ale...
ale, rzecz dziwna, w takich momentach, modlitwy - które zresztą nie zawsze tak gwałtownie porywały w szpony jego duszę - mimo uciszenia się wszystkich żalów i wątpliwości w oceanie wewnętrznego światła - ksiądz Suryn obok tego światła spostrzegał mimo wszystko małą, ciemną przestrzeń garnącą się do dna jego istoty, małą czarną komórkę - na wskroś różną od tego światła, od tej jasności bożej - małe, ale osobne miejsce, gdzie skurczone i schowane, prawdziwie jednak obecne, przebywało zło. I w miarę jak modlitwa się przedłużała, z owego małego jądra ciemności poczynały się rozwijać macki czarne i giętkie, rozplątywały się z węzłów i gruzów i coraz bardziej odsuwały światło Jezusowe. Cały czarny kompleks powiększał się coraz bardziej - i nagle ksiądz Suryn spostrzegał oczami ciała prawie, oczami wyobraźni całą okazałość i całą potęgę zła. I świat cały rozdwajał się przed nim na światło i mrok, na jasność i ciemność - i ze wzdrygnieniem spostrzegał ksiądz siłę ciemności, i rzucając się na twarz przed tą wizją okropną, poczynał wołać w przerażeniu: - Panie, Panie mój, dlaczegoś mnie opuścił?
(Jarosław Iwaszkiewicz, Matka Joanna od aniołów, fragment)
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Muzyka: Adam Walaciński
Gatunek: Psychologiczny
Dane techniczne: Czarno-biały. 2996 m. 103 min.
Obsada aktorska: Lucyna Winnicka, Mieczysław Voit (występujący w filmie w dwóch rolach), Anna Ciepielewska, Maria Chwalibóg, Kazimierz Fabisiak, Stanisław Jasiukiewicz, Zygmunt Zintel, Jerzy Kaczmarek, Franciszek Pieczka, Jarosław Kuszewski, Lech Wojciechowski, Marian Nosek, i inni.
Rok premiery: 1961
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz